top of page
Vyhledat

"MOROZOVÁ, DO ŘEDITELNY!"

Aktualizováno: 16. 5. 2022

„Morozová rovnou do ředitelny!“ Zatrnulo mi. Jdu v pozici matky podél ředitelny na třídní schůzky svých ratolestí a uslyším tohle? Už nejsem školou povinná. Jsem už léta osvobozená od svěrací kazajky vzdělávacích institucí a stejně mě ta věta zhoupla o 20 let zpátky. Pravda, teď s jiným příjmením, ale vyznělo to stejně.


Minulost nás tvoří, dává nám punc originality a individuality, ovlivňuje naše chování a emoce. Z naší minulosti (jakékoli) můžeme profitovat podle toho, co si z ní vezmeme, a jak to ve své přítomnosti zpracujeme. Já nesnáším autority. Většinou hlásaly to, co samy nežily. Moje bojová pozice vůči ředitelně, je tedy jasná.


Buď si z minulosti vybíráme bubáky a prohry nebo užitečné znalosti a zkušenosti. Od toho se odvíjí naše pozice na trhu života, který můžeme prožít v pozici servané oběti nebo zajímavého hráče. A s kým je lepší kamarádit?


Dostala se mi do ruky knížka Willa Bowena – Svět bez stížností. Je to miniaturní knížečka, spíš brožura, tak lehká, že její váha rozhodla, vzít si ji do letadla. Autor mně sice dosud neznámý, ale stejně mně oslovil. Shrnul v ní jednoduše, o co bychom měli usilovat.


Nestěžovat si, nekritizovat, nepomlouvat. K tomu slouží fialový plastový náramek, který si dáte na ruku a za každý hřích, který vyplivnete z pusy, si jej přendáte na druhé zápěstí a začínáte opět od nuly. Cílem je vydržet 21 dní s náramkem na jedné ruce. Kdo chce být značkový, kupte si Cartier, jen hrozí, že se vám ošoupe zapínání, než zůstane náramek na stejné ruce. Zní to jednoduše, ale vím, že já budu 21 dní v kuse dávat těžce dohromady.


Do tohoto výčtů nectností patří i můj oblíbený sarkasmus, který jak jsem se dočetla: „…je kousavá poznámka zabalená do vtipu. Uchylují se k němu lidé, kteří chtějí něco zkritizovat, ale nechtějí být zodpovědní za případné následky…“ Zní to jako definice srabáctví… Ach jo, jak já dobře vím, že když je sarkasmus trefný, tak nejenom pobaví, ale současně je vám i odpuštěno. A ještě vám řeknou, že to bylo sofistikované. Satisfakce je tu a ego je nakrmeno. Jenže jak víme, ego přežrat nelze…


Je to další přístup, jak změnit myšlení a vytvořit si hezké podmínky pro život. Moji milí koučovaní vědí, že jde především o změnu dosavadní perspektivy náhledu na svět. Pak máte šanci spatřit nové věci nebo staré v novém světle. Proč nezačít tím, že si přestanete stěžovat, a tím nedáte šanci negaci, kterou jinak akcentujete?


A jakou to má souvislost s minulostí? Lze se z ní poučit ,tak do ní hrábněte. Je to vaše pestrá kniha zkušeností, která čeká na to, až v ní zalistujete a vezmete si z ní něco přínosného. Klidně s fialovým náramkem nebo mi zavolejte.


A co jsem se v té ředitelně dozvěděla? Že mám tři školou povinná individua, která pohrdají autoritami. „Ne, ne, ne, to není možné pane řediteli, po kom by to ty děti měly?“Vaše Dagmar

561 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page