top of page
Vyhledat

TAKE IT EASY!

„Možná vypadáš jak profesor, ale vůl seš pořád stejný!“ Slyšela jsem předevčírem rozhovor svých synů poté, co si jeden z nich přál a také dostal designové brýle bez dioptrií.


V duchu jsem si řekla: „Má recht“. Co zmůžou brýle, které syn sundává, nandává a dělá při tom dramatická gesta, aby vyzněl akt dospělosti? Bohužel nic, rozum stále zůstává na úrovni dvanáctiletého chlapce.


To máte jako s tituly. Dostala jsem jednou radu do života od maminky. „Dávej si pozor na inženýry, je mezi nimi velké procento blbců. A víš, jak je poznáš? Že se ti rovnou představí – „Já jsem inženýr XY“. Když se vynořil takový inženýr XY v notářské kanceláři, většinou se potvrdila slova mé matky. Jejich rétorika byla plná důležitosti, spravedlnosti a oháněli se tím, že jim nejde o peníze, ale o vyšší principy. Ve finále šlo vždycky o prachy.


Ale abych byla spravedlivá, oni někteří právníci za inženýry tolik nepokulhávají, no a třeba učitelé, to je také specifická sorta. Tak a teď to máte. Schválně kolik z vás jsem „právem“ naštvala.


A zatím jediné, co stačí, je být normální. Čím větší ego, tím větší komplikace v komunikaci. Okolí svou škrobeností a malicherností odrazujete. Nemůžete čekat upřímnost ve vztazích.


Strnulost a hlídání vlastní důležitosti zaslepí všechny možnosti příjemných chvil.


Pozoruji své děti, jak ega pomalu přebírají kontrolu nad jejich dětskou nevinností. Jsou formováni okolím a ze svých zkušeností si pomalu začínají tvořit obraz sebe sama. To ideálno, které bude těžké v životě naplnit. Jak jim ulehčit vstup do života dospělých? Jaké nabídnout „učební pomůcky“, které pomohou ke zdravému egu?


Zajímavým konceptem tzv. „sebepojetí“, je teorie Carla Rogerse. Základní myšlenkou je respekt. „Self“(sebepojetí) vzniká na základě zkušenosti, kterou člověk od dětství získává v kontaktu se svým okolím. Zpočátku především rodina, mu v dobrém případě, poskytuje bez speciálních podmínek respekt, což je základní sociální potřeba lidského organismu. Pak je Self v souladu s přirozenými sklony a jedinec si vytváří i respekt sám k sobě.“ (Psychologie osobnosti, Pavel Říčan)


Rogersovská psychoterapie je mi blízká. V Neurokoučinku je alfou a omegou akceptace klienta bez jakýchkoli hodnotících soudů. Umožnit mu pozitivní postoj k vlastnímu Self s osvobozujícím pocitem, že se může projevit tak, jak to skutečně cítí.


Chtělo by se říct, že naše děti mají šanci být šťastné, pokud se nám povede neopakovat chyby vlastní a chyby našich rodičů. Změňte přístup a podívejte se na své děti jako na osobnosti. Osobnosti, která mají právo na své potřeby, preference, záliby a přestaňte za ně pořád myslet. Nevnucujte jim vlastní postoj a nepřenášejte na ně mindráky, které se projeví na jejich sebevědomí. Nevytvářejte rozpor mezi tím, jak se cítí a vnímají, s obrazem, který jim nevědomky/ vědomě podsouváte.


„Nebuď blbá, jako jsem byla já! Buď silná, tvrdá, vyčuraná v tomhle světě“ A co když vaše dítě nechce být vyčuraná potvora? Ale kvůli vám to splní. Myslíte, že bude jednou šťastné a v souznění se svou podstatou?


„Musíš to dotáhnout v životě daleko. Jiná cesta není.“ Tak jo, budou makat jako šroub se stálým pocitem deficitu. Vás se už nezeptají, budete v Pánu, ale váš potomek vždycky zvedne hlavu k nebi a zeptá se: „Už jsem dost daleko, táto? Mám přidat ještě víc? A byl by si na mě hrdý?“ Vy to po smrti ještě nějak oceníte?


Stačí se zamyslet nad vaším duševním rozpoložením. Z čeho vznikají pocity nespokojenosti, zahanbení, ohrožení a pohrdání sebou samým? Bije se ve vás vlastní Já s falešným Já, které jste si implementovali do svých duší.


Navrhuji jedno řešení pro všechny. „Take it easy!“ Pokud budete vyrovnaní a naplnění všemi potřebami, které vaše psyché žádá, stane se úžasná věc. Zvolníte a vstoupí do vás klid. I vaše děti ocení, že je začnete brát takové jaké jsou, bez výhrad.


Upravíte-li vleklý boj se světem o své ego, zaručuji atraktivitu, která není daná věkem, vizáží, ani podpatky nebo Mercedesem. To jsou jen příjemné bonusy, kterými dotyčné chtíčem po vás, dorazíte. Znám sexy holky v keckách, znám sexy chlapy na kolech a znám veselé děti bez pocitu "musu".


„Příčinou všech problémů je samotné ego.“ E. Tolle


Vaše Dagmar

54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page